Táborští hokejisté doma Piráty zkrotili, klíč k vítězství našli ve druhé třetině

05.09.2023 17:19, autor: Pavel Šácha

Úterní večer na táborském zimním stadionu se nesl ve znamení konfrontace dvou mužstev, která mají ambice trávit nadcházející druholigovou sezonu na předních pozicích. Duel mezi táborským týmem a Piráty z Chomutova se proměnil v poměrně houževnatou hokejovou partii, ze které vzešlo šest gólů, z toho pět do branky severočeského týmu. Znamená to jediné: vítězství domácí družiny v poměru 5:1.

HC Tábor - Piráti Chomutov

5:1 (0:0, 4:1, 1:0)

Úterý, 5.9.2023 18:00 - Muži

Branky a nahrávky: 31. Severa (Zíb, Černý), 33. Šulek (Seidl, Dančišin), 35. Severa (Zadražil), 40. Dančišin (Černý, Suchánek), 58. Milfait (Seidl, Dančišin) - 4. Zajíček (Eret, Petrásek).

Rozhodčí: Šperl - Ent, Kubíček.   Vyloučení: 6:4 - navíc Bárta (Tábor) neproměnil trestné střílení.   Využití: 0:0   Góly v oslabení: 0:0   Střely: 19:14   Diváci: 420

HC TÁBOR: Gába (Dvořák) - Plášil, Hubata, Jáchym, Hajič, Suchánek, Černý - Severa, Zadražil, Krliš - Bárta, Milfait, Zeman - Seidl, Dančišin, Šulek - Nevšímal, Zíb, Prášek.

PIRÁTI CHOMUTOV: Skokan (Horák) - Kadeřávek, Březák, Seemann, Záruba, Havel, Váchal, Česnohlídek, Petrásek - Příhoda, Svoboda, Jouza, Eret, Zajíček, Mála, Koblížek, Chrpa, Kostourek, Putz, Remeš, Vostiňák.

Krušnohorci nepřivezli na jih Čech úderné duo Viktor Hübl – František Lukeš, domácím zase chyběl nejproduktivnější hráč uplynulé sezony Jakub Matušík.

V úvodním dějství se diváci nedočkali gólů a v podstatě ani ryzích brankových příležitostí. Neznamená to, že by brankáři nebyli bez práce, ale ty nejnebezpečnější situace postrádali koncovku. Domácí celek se nedokázal prodrat
do vyložené šance ani při jediné přesilovce první části hry. Táborského gólmana Gábu v podstatě nejvíce vystrašila „neviditelná“ střela od modré bezprostředně po buly ze 6. minuty, v největší šanci kohoutů zase Bárta z mezikruží minul Skokanovu klec.

První polovina prostřední periody patřila Pirátům, k čemuž jim dopomohly i dvě přesilovky po útočných faulech domácích hráčů, a především úvodní gól, který padl v úvodu 23. minuty z tečované střely Zajíčka zpoza obránce - 0:1. Táborští se dostávali do koncovky jen sporadicky a jejich hra se utápěla v nepřesnostech. Všechno rázem změnil nástup druhé poloviny utkání. V čase 30:04 se narodil bleskový výpad po ose Černý – Zíb – Severa a posledně jmenovaný přetavil krásně narýsovanou přihrávku centra čtvrté řady
ve vyrovnávající trefu – 1:1. Tento okamžik jako by zažehl
ve hře modro-bílé družiny přídavné turbomotory a zbytek druhé části se ocitl pod její neochvějnou nadvládou, kterou vyjádřila i gólově. V polovině 33. minut odvedli výtečnou práci v soupeřově pásmu členové třetího útoku a odměnili se za to rozdílovou trefou po Seidlově přihrávce zpoza branky a následném neomylném zakončení Šulka2:1. O necelé dvě minuty později vysunul Zadražil ze středního pásma na zteč Severu, ten se natlačil před obránce, a ještě stihl před Skokanem vykouzlit povedený blafák – 3:1. Na konci 36. minuty se blýskl krásným uvolněním přes dvojici chomutovských obránců Bárta a zakončení mu zhatila Váchalova „záchranná brzda“, což vyústilo v nařízené trestné střílení. K jeho exekuci se postavil sám faulovaný táborský forvard, vsadil na blafák, ale brankář Skokan jeho úmysl přečetl. Čtvrtého přesného zásahu se přesto táborští fandové dočkali a byl to lahůdkový okamžik. V čase 39:09 naznačil obránce Černý na útočné modré čáře střelu, ale maskoval tím jen prudkou a milimetrově přesnou přihrávku do brankoviště na zakončujícího Dančišina4:1. V samém závěru druhé třetiny se krátce po sobě provinili proti pravidlům Prášek se Zíbem a před Piráty vyvstala dvojnásobná početní převaha, jejíž podstatnou část si přenesli
do závěrečné dvacetiminutovky.

Domácí soubor vyfasoval ještě před startem třetí částí dvouminutový trest za pozdní příchod na led. Všem trestům se ale jeho hráči svědomitě ubránili a odmítli ztratit příznivý vývoj zápasu zpod kontroly. K ohrožení Gábovy klece hosty téměř nepustili a sami byli ve střelbě aktivnější než v předchozích třetinách. Výjimkou byla 46. minuta, kdy se Mála ocitl za zády táborských obránců, ale v klíčové chvíli mu sjel puk
z hole a ze zakončení nebylo nic. Nutno dodat, že ruku v ruce se střeleckou převahou se však do hry kohoutů vloudila jistá dávka bohorovnosti, s čímž samozřejmě nemohli být domácí trenéři spokojeni. Přesto si táborští diváci v ochozech ještě jednou zajásali. V 58. minutě vyslyšel jejich výzvu na „bůra“ Milfait, jenž stál na konci spolupráce se Seidlem
a Dančišinem a ustanovil konečný výsledek 5:1

TOMÁŠ MATUŠÍK, trenér A-týmu HC Tábor:

„Zápas jsme vyhráli 5:1 a v podstatě otočili výsledek z Chomutova S tím jsme samozřejmě spokojeni, ale už méně s hrou, která se nám ve značné části zápasu nedařila. Skvělých bylo ale deset minut ve druhé třetině, kdy jsme tam soupeři nasypali čtyři góly po pěkných akcích
a nahrávkách. Poměrně slušně jsme rozehráli i třetí třetinu, ale pak jsme se zase dostali
do jakési křeče a ten hokej nebyl hezký. Nutno podotknout, že Chomutovští výtečně a velice organizovaně brání a hlavně v jejich obranné třetině je těžké se proti nim prosazovat. Takové s nimi ale ty zápasy budou. Tentokrát tedy převládá spokojenost s tím, že jsme vyhráli a dali hezké góly, ale rozhodně nemůžeme říct, že bychom neměli na čem pracovat.“