Již v roce 1921 se na zamrzlém Jordánu objevili první hokejisté a byl založen Dělnický sportovní klub. Táborští hokejisté byli několikrát hokejovými mistry jižních Čech i Českého venkova. V roce 1925 se na Jordánu mělo uskutečnit mistrovství Evropy, pro nedostatek ledu však bylo přeloženo do Štrbského Plesa.

 V sezóně 1943-1944 se táborští hokejisté zúčastnili ligové kvalifikace v rámci Svazového poháru, když se v semifinále utkali se Stadionem Praha, v prvním zápase remizovali 2:2 a v opakovaném utkání prohráli 1:4. Po vítězství nad Třebíčí 4:1 obsadili v poháru 3. místo a tím si zajistili účast v celostátní lize.

Protože v následující sezóně se liga nehrála, nastoupili do bojů v lize až v sezóně 1945-1946, kde ve Státní lize skupina B. obsadili se 4 body čtvrté místo (2-0-3, skóre 12-21) V následující sezóně skončili na pátém místě se dvěma body (1-0-4, skóre 14-40) a spolu s Popradem sestoupili.

V sezóně 1947-1948 se dorostenecké mužstvo probojovalo do finále mistrovství republiky. Poté až do roku 1992 hrálo mužstvo mužů soutěže na úrovni II. ligy, divize či regionu, v sezóně 1992-1993 po sloučení s VTJ Tábor I. národní ligu, ze které však v následující sezóně sestoupilo.

Od roku 1994 působí klub jako Hockey Club Tábor, o.s., zkráceně se vžil název HC Tábor.

Od sezóny 1993-1994 se v Táboře po dlouhou dobu hrála II. národní liga. Zlom nastal v sezóně 2008-2009, kdy tým mužů HC Tábor vyhrál základní část II. ligy, následně hladce prošel play-off a úspěšnou sezónu završil druhým místem v kvalifikační skupině, které mu zajistilo účast v následujícím ročníku I. národní ligy. Zápasy play-off a kvalifikace navštěvovalo často více než 3000 diváků a v celém Táboře probíhala hokejová euforie.

V sezóně 2009-2010 si tedy Tábor zahrál po dlouhých 16-ti letech druhou nejvyšší českou soutěž. V prvním ročníku skončil na úctyhodném 9. místě a v následném předkole play-off vypadl po boji s Kadaní 3:2 na zápasy.

Sezóna 2010-2011 se zapsala do dějin táborského hokeje černým písmem. Klub sice odehrál celou základní část I. ligy, avšak v průběhu sezóny byl čím dál více zmítán finančními problémy, které po sezóně vyvrcholily vyhlášením insolvenčního řízení na společnost Hokej klub Tábor s.r.o., jenž vlastnila licenci na I. národní ligu. Jak se však říká, všechno zlé je k něčemu dobré - sezóna přinesla i mnohá pozitiva. Ukázalo se, že v Táboře hrála výborná parta a hráči spolu s fanoušky se jen tak nevzdávají. Hokejisté HC Tábor bojovali až do samého konce. Mnoho hráčů nedostávalo dlouhou dobu mzdu, a přesto odváděli na hrišti často až heroické výkony.

Po problematické sezóně 2010-11 byla dne 17.5.2011 svolána valná hromada klubu. Zde stávající vedení odstoupilo a bylo zvoleno nové v následujícím složení: Miroslav Smetana - ředitel klubu, Štěpán Kadilák, Jaroslav Drda, Miroslav Volena, Jaroslav Dvořák. Jeho hlavním úkolem se stalo stabilizovat a konsolidovat všechna mládežnická družstva, a v neposlední řadě také zabezpečit činnost družstva dospělých. Proto bylo osloveno i vedení města Tábor. To v maximální možné míře podpořilo mládežnický hokej a tím podalo pomocnou ruku celému oddílu Hockey Club Tábor, o.s. k jeho celkové záchraně. Nejpopulárnější sport ve městě se tak mohl chystat na novou éru svého fungování.

V sezóně 2011-2012 hrálo A-mužstvo HC Tábor krajský přebor Jihočeského kraje a vedlo si výtečně. Táborský tým vyhrál základní část, prošel play-off i kvalifikací a postoupil zpět do II. národní ligy, ve které byl naposledy v roce 2009.

V sezóně 2012-2013 pokračuje stabilizace klubu. Mužský tým hraje II. národní ligu a netají se ambiciózním cílem skončit do 4. místa v tabulce. Ten nakonec dokonce výrazně předčí; v roli nováčka dotáhne svou spanilou jízdu k prvenství v základní části, triumfu v play-off a odměně v podobě účasti v baráži o první ligu.

V následujícím ročníku 2013 - 2014 už si dávali soupeři na táborské mužstvo velký pozor, přesto odehrálo další výtečnou sezonu. Tentokrát skončilo v základní části druhé za Sokolovem a sezonu ukončilo těsně před barážovými branami, které jim v semifinále soutěže přibouchl Kolín.

Na další sezónní prodlouženou ovšem nemuseli hokejisté od Jordánu čekat dlouho. Po základní části třetí HC Tábor přešel v play-off přes Trutnov, Žďár nad Sázavou i velmi ambiciózní Kobru Praha a zahrál si kvalifikaci o druhou nejvyšší soutěž. Z tria Tábor - Sokolov - Přerov nakonec zaslouženě zamířil do první ligy posledně jmenovaný celek z Moravy. 

Dodejme, že říjnu 2012 proběhl významný krok v oblasti prezentace táborského hokeje široké veřejnosti - ve spolupráci s táborskou internetovou agenturou FREGIS byl spuštěn zbrusu nový oficiální web a vytvořena redakce, která se stará o jeho pravidelnou aktualizaci.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktuality/píší o nás
 • Havlíčkův Brod je v kvalifikaci!

  Út 28.03. |

  Neoprávněný start moravskobudějovického Marka Lupače ve druhém semifinálovém duelu posunul hokejisty Havlíčkova Brodu do kvalifikace o WSM ligu. Forvard Žihadel zasáhl do zápasu se dvěma tresty do konce utkání na kontě, což regule nepovolují. Střetnutí bylo kontumováno ve prospěch Bruslařů, kteří tak doplnili Vsetín na listině kvalifikantů. Ten třetí vzejde ze série Kobra Praha - Jablonec, kde zatím vedou Severočeši 2:1 na zápasy a ve středu mohou doma slavit postup. 

 • Fotogalerie ze čtvrteční domácí bitvy

  Pá 17.03. |

  Prostřednictvím bohaté fotogalerie Tomáše Danka a Hanky Grundové si můžete připomenout čtvteční zápas, ve kterém táborští hráči odvrátili první přímou hrozbu vyřazení.

  Více...
 • Turnaj mladých nadějí vrcholí

  So 11.03. |

  Táborský Turnaj mladých nadějí určený hráčům přípravky A letos slaví šesté narozeniny. První den už mají jeho aktéři za sebou a v neděli vyvrcholí další porcí velmi kvalitně obsazených zápasů. Organizátoři z HC Tábor přivítali u Jordánu mužstva Chomutova, Motoru České Budějovice, Slavie Praha, Rožnova pod Radhoštěm a trnavské Gladiators. Nedělní boje začínají v 8 hodin a protáhnou se až do odpoledne. Výtečný mládežnický hokej by mohl táborské příznivce naladit na večerní druholigovou bitvu nejstarších Kohoutů s Jabloncem.            

 • Pod Špilberkem úspěch nepřišel

  Pá 24.02. |

  Extraligoví mladší dorostenci podlehli ve čtvrtek na brněnském ledě domácí Kometě 2:9. Základem neúspěchu byla už první třetina, po které Kohouti nabrali tříbrankové manko. O branky poražených Jihočechů se postarali Čížek (Chocholoušek) a Petřík (Pánek, Lang).

 • Skvělý víkend mladíků HCT

  Ne 19.02. |

  Na sobotní úspěch mladších dorostenců v podobě první extraligové výhry navázaly o den později i dva nejstarší mládežnické výběry HC Tábor. Junioři v odpoledním domácím střetnutí poprvé vyzráli na druhý Kolín a jejich triumf v poměru 4:0 byl víc než sladký. Veselí zavládlo také v šatně starších dorostenců, kteří vybojovali své první nadstavbové vítězství. V hájemství PZ Kladno vyhráli 5:3 i díky hattricku obránce Petra Boušky.  

Starší aktuality