Obrovská porce dřiny, a na konci jen vztek a smutek... Důležité body mají Žihadla

03.02.2018 15:11, autor: Pavel Šácha

Na táborském ledě se v sobotu rozhořela urputná druholigová bitva, jejíž výsledek může sehrát důležitou roli v boji o elitní čtyřku. Po závěrečné siréně propukla velká radost v šatně hostů z Moravských Budějovic, kteří podobně jako v předchozím vzájemném duelu rozhodli o své výhře těsně před koncem. Tentokrát jim k tomu dopomohla přesilová hra pěti proti třem.

HC Tábor - Mor. Budějovice 2005

1:2 (0:1,1:0,0:1)

Sobota, 3.2.2018 18:00 - Muži A

Branky a nahrávky: 27. Heřman (Blažek, Matušík) - 7. Rytnauer (Krutiš), 59. Pucher st. (Kabelka, Čermák).

Rozhodčí: Jaroš - Tasch, Šimánek.   Vyloučení: 8:4 - navíc T. Černý (Tábor) 10 minut OT.   Využití: 0:1   Góly v oslabení: 0:0   Střely: 32:26   Diváci: 1199

HC TÁBOR: D. Novák (Klestil) - Pýcha, Havran, Kachyňa, K. Černý, Tesař, Dvořák - Blažek, Matušík, Heřman - Seidl, Doktor, Šulek - T. Černý, Škrdleta, Březina.

MOR. BUDĚJOVICE 2005: Brož (Čáp) - Čermák, Kabelka, Sobotka, Pelikán, Kliment, Peroutka, P. Pucher ml. - Pucher st., Juráň, Matějka, Rytnauer, Krutiš, Horký, Lupač, J. Bulín, Salák, P. Bulín.

Střetnutí „o šest bodů“ rozehráli lépe hosté z jihu Moravy. V aktivitě sice nad domácím celkem nikterak nevyčnívali, ale před soupeřovou brankou byli přece jen nebezpečnější. Jejich velkému závaru ze 4. minuty ještě táborská defenzíva v čele s brankářem Novákem odolala, ale o tři minuty později už kapitulovala. Zbytečnou kličku na obranné modré potrestal zkušený dlouhán Rytnauer a střelou mezi betony táborského gólmana poslal svůj tým do vedení. Těsný náskok Žihadel nakonec přežil první přestávku, přestože měli táborští hráči slibné příležitosti k jeho vymazání. V 10. minutě už téměř celý stadion jásal po střele Seidla do odkryté části soupeřovy klece, ale kotouč zřejmě za brankovou čáru nepronikl. Na konci 13. minuty si domácí dravec Blažek v krátkém sledu vykoledoval dva fauly Moravanů a jeho tým hrál bezmála půl minuty v pěti proti třem. S touto početní výhodou si však neporadil, a navíc ji zkrátilo vyloučení obránce K. Černého.

Prostřední dějství zápasu se možná trochu nečekaně ocitlo v neohrožené dominanci táborského souboru. Hned od úvodních minut Kohouti uvrhli svého protivníka do hluboké defenzívy a hostující brankář Brož si nemohl ani na okamžik vydechnout. Několik šancí Jihočechů pohotově zneškodnil, při střele Matušíka z 25. minuty mu pomohla tyč a se štěstím vymazal i gólovou příležitost Šulka. V čase 26:53 se táborské mužstvo za neutuchající dřinu konečně odměnilo. Při napadání rozehrávky hostů odvedli skvělou práci Havran, Matušík i Blažek, jehož přihrávku před branku přetavil v naprosto zasloužené vyrovnání Heřman – 1:1. Tento radostný okamžik zůstal pohříchu „sirotkem“, a to i přesto, že ve druhé části hry Táborští přestříleli celek Moravských Budějovic poměrem 16:4 (!).

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky přečkali domácí zbytek vyloučení Škrdlety a hodlali pokračovat v ofenzivní smršti, aniž by však tušili, že stráví polovinu času v oslabení, a že právě hra v početní nevýhodě jim v závěru vezme všechno, co během zápasu nezměrným úsilím budovali. Ještě ve 47. minutě měli k vedoucímu zásahu blíž, to když J. Bulín fauloval ve vyložené pozici Dvořáka a sudí Jaroš musel bez váhání zkřížit ruce nad hlavou. Nařízené trestné střílení ovšem táborskému obránci nevyšlo podle představ a Brož si s ním poradil. Od té chvíle ovšem nasměroval hlavní arbitr svou přízeň výhradně k týmu Augustina Žáka. Častá vyloučení na straně Tábora pochopitelně soupeři přišla vhod; projevilo se to nejen na domácí ztrátě herní nadvlády, ale také v poměru střel, který na rozdíl od předchozí periody hovořil ve prospěch Žihadel. Těm se v samém závěru otevřely brány k výhře dokořán. V čase 58:08 usedl na trestnou lavici Seidl (nutno dodat, že za zcela smyšlený zákrok) a jen o dvaadvacet vteřin později ho následoval za sekání Matušík. Minuta a půl dlouhá přesilovka pěti proti třem na konci třetí třetiny, to je téměř dar z nebes. A matador Pucher se svou družinou ho přijal s povděkem – právě budějovický kapitán se totiž dostal před Novákem k dorážce Kabelkovy střely a oživil šest týdnů starou historii. Podobně jako v předchozí vzájemné bitvě inkasovali Táborští gól, na který už mohli jen těžko odpovědět – 1:2.

Slovo trenéra

Arpád Györi, as. trenéra HC Tábor: „Začátek zápasu nám nevyšel tak, jak bychom chtěli. Ve druhé třetině jsme si ale vytvořili obrovský tlak a podařilo se nám vyrovnat, ale utkání jsme mohli a měli rozhodnout ve svůj prospěch. Bohužel v koncovce se hodně trápíme, chybí nám i trochu štěstí, a soupeři navíc výborně zachytal gólman. V té poslední části nás zabrzdila vyloučení. Tolik faulů bychom rozhodně mít neměli, i když je otázkou, zda všechna ta vyloučení byla oprávněná. Klukům toho ale jinak moc vytknout nemůžeme; zápas odmakali úplně nadoraz a hrozně moc nás všechny mrzí, že jsme ho ztratili.“