Nevídané střelecké manévry dovedly oslabený tým Tábora k cenné výhře

17.11.2023 17:00, autor: Pavel Šácha

Táborští hokejisté otevřeli program druhé poloviny základní části vítězstvím nad Děčínem v poměru 8:3. Vedla k němu pozoruhodná cesta. Navzdory neuvěřitelnému počtu 71 střel směřujících na soupeřovu branku byl stav utkání ještě po druhé třetině otevřený (3:2), a až pětigólová smršť v závěrečné dvacetiminutovce stanovila přesvědčivý, byť pro hosty víc než milosrdný rozdíl ve skóre.

HC Tábor - HC Děčín

8:3 (1:1, 2:1, 5:1 )

Pátek, 17.11.2023 18:00 - Muži

Branky a nahrávky: 20. Černý (Severa, Zadražil), 26. Říha (Plášil, Matušík), 29. Prášek (Čížek, Zíb), 42. Hubata (Matušík), 44. Zadražil (Černý, Severa), 47. Prášek (Dančišin, Plášil), 49. Matušík (Dančišin, Plášil), 51. Severa (Plášil) - 14. Černý (Dej, Brož), 40. Macek (Nezbeda, Brož), 55. Jursa (Sýkora, Zedek).

Rozhodčí: Šperl - Rubáš, Tvrdík.   Vyloučení: 3:7   Využití: 3:0   Góly v oslabení: 0:0   Střely: 71:21   Diváci: 1461

HC TÁBOR: Gába (Dvořák) - Plášil, Hubata, Říha, Gajdolín, Černý, Čížek - Zadražil, Milfait, Severa - Seidl, Matušík, Šulek - Dančišin, Zíb, Prášek - Nevšímal, Duda.

HC DĚČÍN: Lavinger (Petrásek) – Kučera, Brož, Bartoň, Zedek, Kaltenböck, Starý – Dej, Macek, O. Sýkora – Chovanec, Jursa, Parshakov – D. Černý, Faigl (C), Nezbeda.

Táborské mužstvo bylo od úvodních minut aktivnější, ale naráželo na tuhý odpor soupeře i velmi pozorného brankáře Lavingera. První stoprocentní příležitost si vytvořili Severočeši, to když v 10. minutě využil chyby kohoutů na obranné modré Macek, ale tváří v tvář brankáři Gábovi neuspěl. Na konci 14. minuty dostal od táborských hráčů luxusní prostor D. Černý, dostal se k zakončení z mezikruží a bekhendem trefil parádně levý horní růžek Gábovy klece – 0:1. Inkasovaná branka neměla na domácí nátlakovou hru žádný výraznější dopad, naopak ještě umocnil jeho útočné choutky, přibyli nebezpečnějších šancí, ale koncovka byla pro sebevědomí táborských hráčů i zraky diváků znovu hodně bolestivá. V 16. minutě si kohouti vytvořili čtyři ryzí tutovky v několika vteřinách, ale děčínská branka zůstávala především zásluhou jejího skálopevného strážce zakletá. V závěru úvodního dějství si Táborští zahráli svou první přesilovku. Tu sice nevyužili, ale s jejím koncem setrvali v útočném pásmu a konečně dokázali odčarovat Lavingerovo kouzlo. Se závěrečnou sirénou zapadla za záda hostujícího gólmana K. Černého dělovka od modré a přes protesty hostů bylo vyrovnáno – 1:1

Do prostředí dvacetiminutovky vtrhli táborští hráči s velkým elánem. Vytěžili z toho velkou příležitost Šulka a následně i přesilovou hru,
ve válce s koncovkou však zůstávali prohrávající stranou a v jednu chvíli dokonce trefili nohu bránícího hráče ve zcela odkryté brance. Na konci 24. minuty se celek od Labe provinil proti pravidlům znovu, a tentokrát už za to pykal. Čtyřicet vteřin po zahájení třetí přesilovky napřáhl
na levém kruhu Říha a poprvé v novém působišti ukázal divákům svůj největší hokejový klenot: přesnou dělovku z první – 2:1. A zatímco
na branku hostů se valil jeden útok za druhým a střely pršely na Lavingera s železnou pravidelností, prochladlý brankář čelil ve druhé části pouhým čtyřem střelám. O to bizarněji působilo průběžné skóre
po dvou třetinách, které se dočkalo ještě dvojí proměny. Na konci
29. minuty našel Čížkův pas na útočné modré Práška, ten prosvištěl mezi dvojicí děčínských zadáků a celou akci dokázal vyšperkovat parádním zakončením pod horní tyč – 3:1. Když už se zdálo, že se výrazná ofenzivní dominance odrazí alespoň do dvoubrankového náskoku, splatila hokejová Štěstěna Děčínským do puntíku dluh z konce první periody. Se zazněním závěrečné sirény se dostal k opakované střele Macek a vykřesal pro mužstvo ze severu Čech poměrně výraznou jiskru naděje na výsledkový zvrat – 3:2.

Při prvním střídání mnoho nescházelo k tomu, aby z ní hosté zažehli
pro domácí hodně nepříjemný žár, ale domácí družina v čele s Gábou přečkala krušné chvíle bez úhony. Od následujících momentů už se znovu chopila otěží zápasu a divákům, kteří se navzdory netradičnímu termínu sešli na stadionu ve velice slušném počtu, konečně naservírovali i štědré gólové menu. Už na konci 42. minuty se mezi střelce prosadil svižným švihem z mezikruží Hubata a dodal svému týmu potřebný klid spojený s navýšením skóre – 4:2. Necelé čtyři minuty poté se Zadražilovi vyplatila hlídka u tyče soupeřovy branky a usměrnil do sítě puk odražený od zadního mantinelu – 5:2. Přesně o minutu později roztleskal diváky bleskový a skvěle sehraný výpad po ose Plášil, přihrávající Dančišin a zakončující Prášek
a minimálně stejné ovace publika sklidila i povedená spolupráce Matušíka s Dančišinem – 7:2. Suverénně nejluxusnější gólový bonbónek dal ale táborským fandům ochutnat vytáhlý forvard Severa – jeho kličkovaná v útočném pásmu zakončená přesnou střelou si pranic nezadala s nejrespektovanějším gólem Jaromíra Jágra
ve slavné NHL – 8:2. V polovině 55. minuty přiložili Medvědi na své zklamání alespoň drobnou hojivou náplast.
Svou třetí přesilovou v utkání sice ke snižující brance nedovedli, bezprostředně po návratu domácího beka na led si ale na přihrávku Sýkory nabruslil Jursa a z prostoru mezi kruhy ustanovil konečné skóre 8:3.

TOMÁŠ MATUŠÍK, trenér A-týmu HC Tábor:

„Jsme rádi, že jsme utkání vyhráli za tři body, už jen proto, že jsme do něj šli bez šesti zraněných hráčů. Do obrany jsme museli využít juniora Matěje Gajdolína, abychom měli alespoň šest obránců. Co se týče samotného zápasu, vyprodukovali jsme v něm jednasedmdesát střel. To je nevídané číslo a nevím, jestli jsem to vůbec někdy zažil. Ano, dali jsme nakonec osm krásných gólů, ale když nám soupeř na konci druhé třetiny snížil na 3:2 a my jsme ty naše tři góly dali z padesáti střel na branku, tak to je prostě zoufale málo. Potom jsme soupeře ohromnou vůlí a pohybem doslova zdecimovali, což je super, ale produktivita nám pokulhává. Navíc je třeba říct, že pro brankáře Gábu, který je za mě nejlepším brankářem ve druhé lize, jsou takové zápasy strašně těžké. Jde na něj jedna střela za šest minut, a navíc většinou jezdí do prázdna, protože jsme v tlaku a otevíráme tím soupeři prostor. Každopádně jsme spokojeni s tím, že jsme v tak okleštěné sestavě utkání takto zvládli, využili i nějaké přesilovky a dali osm gólů. Teď si dáme po delší době volný víkend