Strhující bitva, fantastická atmosféra, dva body pro kohouty! Piráti v Táboře padli

21.01.2023 17:58, autor: Pavel Šácha

Sobotní večer na táborském zimním stadionu servíroval fanouškům druholigový hokej v tom nejexkluzivnějším balení. V elektrizující atmosféře rozdmýchané rekordní návštěvou sezony (2631 diváků) dokázali táborští hokejisté v závěru smazat dvoubrankové manko a díky povedeným nájezdům dovedli nadmíru atraktivní a dramatický zápas k zisku dvou bodů.

Už zahajovací vteřiny zápasu nenechaly nikoho na pochybách, že se rekordní divácká návštěva sezony rozhodně nudit nebude. Po dvaceti sekundách hry se ocitl v ryzí tutovce Matušík, bleskové otevření skóre ale neobstaral. Táborští hráči působili aktivnějším dojmem, byli častěji v soupeřově pásmu, Severočeši ale hráli nesmírně účelně
a čekali na svou příležitost. Ta přišla na konci 6. minuty, kdy Hübl využil domácího „námazu“ a prokázal mimořádnou důslednost – dvakrát na Gábu nevyzrál, nadále však sledoval puk, a nakonec ho poslal za záda táborského gólmana z minusového úhlu – 0:1. Domácí tým nepříjemný moment nikterak výrazně nevykolejil a za pokračující aktivitu sklidil sladký plod v podobě vyrovnání. Na konci přesilovky za vyloučení Mály prošlo až před Běhulu prudké nahození Suchánka a důrazný Duchan splnil svou roli na brankovišti znamenitě – 1:1. V závěru si oba týmy vyměnily po jedné přesilovce. Nejprve domácí bek Hubata na poslední chvíli vykolejil pronikajícího Zajíčka, ale následné početní výhodě (převážně v režii ostřílených „dvojčat“ Hübla a Lukeše) se domácí hráči ubránili. Následně si oba hráči z předchozího střetu vyměnily role; Zajíček se provinil na Hubatovi a v početní převaze se ocitli také kohouti. Se závěrem přesilové hry stanuli blízko rozdílové trefě, chomutovskému brankáři Běhulovi ale při ráně Plášila pomohla horní tyč.

Prostřední perioda začal pro domácí hokejisty téměř idylicky. Z počátečního tlaku vytěžili vyloučení Lukeše a v následné početní výhodě také rozdílový druhý gól. První parádní přesilovková akce se ještě zakončení z hole Severy nedočkala, o pár desítek vteřin později ale předvedlo neméně krásnou kombinaci trio Šulek – Matušík – Endál a posledně jmenovaný s rutinou poslal Jihočechy do vedení – 2:1. Chomutovská družina ale s gólovou odpovědí dlouho neotálela. S velkou šancí Kostourka si ještě dokázal Gába výtečně poradit, brzy poté ale sudí Maršálek poslal za katr Matušíka a Chloubova tečovaná střela z levého kruhu zapadla za záda táborského gólmana – 2:2. Do zbylých minut druhé části hry se promítla ještě další dvě vyloučení. Táborští svou přesilovku po faulu hostujícího vousáče Havla na Zíba pokazili. Ani jejich protivník svou početní výhodu k potřebnému efektu nedovedl, o chvíli později ale domácí nechali příliš volnosti v blízkosti své branky Málovi, a ten protlačil kotouč mezi tyčí a brankářem Gábou do branky – 2:3. V polovině 36. minuty mohli Severočeši uštědřit svým hostitelům čtvrtý gólový direkt, Kostourka ale v ryzí tutovce vychytal Gába a následná sražená střela Chlouby jen rozvlnila síť za brankou.

Úvod závěrečné dvacetiminutovky se nesl ve znamení dvojí konfrontace táborského obránce Suchánka se subtilním čerstvým čtyřicátníkem Kostourkem. Hned první z obou potrestaných zákroků domácího beka dokázali Piráti ztrestat – odražený puk poskakující před odkrytou brankou obránce Černý hokejkou minul, ale Hübl už ne, takže se už v následujícím okamžiku mohl se spoluhráči radovat z navýšení chomutovského náskoku – 2:4. Druhému zmíněnému oslabení už se sice domácí celek ubránil, Krušnohorci se ale v následujících minutách prezentovali klidným, zodpovědným výkonem a kohoutům toho příliš nedovolovali. Pak ale přišla
52. minuta a s ní i razantní zlom ve vývoji střetnutí – táborský forvard Duchan vyzval zpoza branky k zakončení Plášila, ten dokonale seřídil mířidla a brankáři Běhulovi nezbylo nic jiného, než se za jeho přízemním projektilem smutně ohlédnout – 3:4. Impuls v podobě kontaktní branky zafungoval dokonale a táborští hokejisté si střelhbitě vynutili tlak, který je nakonec dovedl k vyrovnání. V čase 55:51 se o něj postaral Matušík, který pohotovým bekhendovým zakončením zúročil předchozí výtečnou spolupráci obránců Hubaty a Plášila na modré čáře – 4:4. V posledních minutách třetí třetiny hnali fantastičtí táborští příznivci své hráče za vyrovnáním, nakonec si ale všichni svorně oddechli, když gólman Gába zlikvidoval „dvěstěprocentní“ příležitost Lukeše a zajistil tím atraktivní bitvě další dějství.

Pětiminutové prodloužení si několika svými momenty pohrálo s nervovými soustavami diváků i obyvatel obou střídaček, rozhodnutí však nepřineslo a podruhé v řadě určily vítěze utkání na táborském ledě nájezdy. V duelu s Příbramí z nich vyšli šťastnější hosté, tentokrát dovedly k nesmírně cennému druhému bodu domácí partu. Na straně Tábora postupně vyzráli na Běhulu Endál, Vlček a Bahenský, z chomutovských hráčů vyzrál na Gábu pouze Kostourek. A táborský stadion slavil…

ALEŠ KRÁTOŠKA, trenér A-týmu HC Tábor:

„Vítězný zápas se vždycky velmi dobře hodnotí. Úplně v první řadě musím zmínit naše fanoušky. Byli totiž znovu naprosto skvělí a přišli v opravdu hojném počtu. Všichni bychom jim chtěli moc poděkovat, a nakonec i oni si ten bod navíc rozhodně zasloužili. Samotný zápas nesl velkou kvalitu. Chomutov disponuje ohromnou silou. Oba týmy dokázaly využít dvě přesilovky a není to nic nového, když řeknu, že teď v nadstavbě i později v play-off budou
právě tyhle situace rozhodovat. Musím celý tým pochválit za to, jak se k tomu za stavu 2:4 postavil. Šel si za tím, vybojoval nejdřív snížení, a pak i vyrovnání. Soupeři pak možná trošku začínaly docházet síly, nicméně také prodloužení ukázalo, že se dneska hrálo oboustranně špičkové utkání. Klukům patří velký dík za předvedenou hru i za bojovnost, díky které dokázali zápas ze stavu 2:4 srovnat a v nájezdech pak strhnout vítězství na svou stranu.“